AK100 II
Wpisy

Poprawiamy perfekcję czyli Astell&Kern AK100 II oraz AK120 II

Posted On Styczeń 24, 2014 at 2:05 pm by / No Comments

Astell&Kern zrewolucjonizował rynek przenośnych odtwarzaczy Hi-Fi.

Modele AK100 i AK120 pokazały nam że można osiągnąć brzmienie bliskie stacjonarnym drogim sprzętom przy zachowaniu kieszonkowych wymiarów. Przez ostatni czas na rynku pojawiały się kolejne modele różnych producentów , przyszedł zatem czas na odświeżenie serii modeli ak100 i ak120.

Nowe produkty Astell&Kerna stanowią rozwinięcie poprzedników – oferując tym razem dźwięk klasy hi-end w połaczeniu z dobrymi słuchawkami czy sprzętem stacjonarnym audio. Nowe modele  wyposażone są w funkcję streamingu audio, zatem można bezprzewodowo wysyłać pliki MQS poprzez transmisję wi-fi, nie musisz wstawać z fotela aby zmienić ulubioną płytę gdy używasz swojego AK jako źródła w domowym stereo.

Kolejną nowinką jest zbalansowane wyjście audio. Analogicznie do topowego modelu AK240, w nowych ak100 i ak120 znajdziemy również 4 polowe złącza zbalansowane. Za ich pośrednictwem sygnał jest przesyłany dwukrotnie z przeciwną fazą.  W przypadku wystąpienia zakłóceń, obydwa sygnały zostaną zakłócone w takim samym stopniu, ale różnica pomiędzy nimi pozostanie ta sama.  W efekcie zniekształcenia nie wpłyną na oryginalny dźwięk. Jest to najbardziej zaawansowany sposób transmisji analogowej dźwięku.

Nowością w kwestii odtwarzania dźwięku jest również equalizer.  Astell&Kern AK100/AK120 oferuje użytkownikowi 10 pasmowy equalizer z precyzyjnym skokiem o 0,5dB. Tak duża dokładność pozwoli dopasować brzmienie odtwarzacza w każdych warunkach, dla każdych słuchawek i każdego gatunku muzyki. Wisieńką na torcie jest nowy wygląd i poprawiony komfort użytkowania. Nowe playery z serii AK zostały wyposażone w 3,3 calowy, dotykowy ekran o wysokiej rozdzielczości i co nie mniej ważne nowy interfejs, taki sam jaki znajdziemy w topowym AK240. Nowe odtwarzacze dzięki niemu są bajecznie proste w obsłudze i oferują więcej funkcji.

AK100 i AK120 drugiej generacji to nie tylko nowy wygląd i nowe funkcje, to również znacząca poprawa jakości dźwięku od strony hardware’u. Producent odszedł od nadmiernie popularnych już kodeków Wolfsona WM8740 na rzecz znanego z modelu AK240 Cirrus Logic’a CS4398. W przypadku AK100 II jest to chip działający w trybie stereo, w przypadku AK120 II tak jak w poprzedniej generacji wykorzystana została technologia dual DAC zapewniająca jeszcze bardziej emocjonujący dźwięk dual mono. Oczywiście przetworniki DAC bezproblemowo radzą sobie z obsługą gęstych formatów w tym MQS oraz DSD. W przeciwieństwie do modelu AK240, który został stuningowany bardziej pod kątem muzyki klasycznej, tuning nowych modeli to bardziej jazz/pop.  Oczywiście wszystkie 3 playery doskonale radzą sobie z każdym gatunkiem muzyki.

W nowych modelach nie zabraknie  miejsca na ulubione płyty, odtwarzacze AK100 II i AK120 II zostały wyposażone analogicznie w 64GB i 128GB wbudowanej pamięci oraz możliwość rozszerzenia jej o następne 128GB w formie karty Micro SD. Standardowo już dla produktów Astell & Kern,  AK100 II i AK120 II mogą być wykorzystane w zasadzie na każdy możliwy sposób zarówno jako źródło dźwięku do słuchawek, jak również jako źródło dźwięku do  domowego stereo, również w wersji bezprzewodowej oraz USB DAC do komputera. Nie bez znaczenia jest także nowy wygląd metalowych obudów modeli AK100 II i AK120 II. Riopaconvafill Zostały one zaprojektowane aby urządzenia idealnie leżały w ręce i umożliwiały wygodną obsługę a przy tym posiadały niebanalny design.

Nowe modele AK100 II i AK120 II to nie tylko lifting poprzedników, to zupełnie nowe konstrukcje które znowu zabłysną na rynku portable hi-fi dzięki wykorzystaniu technologii z najlepszego odtwarzacza portable na rynku czyli modelu  AK240. Tym razem w nieco bardziej przystępnych cenowo modelach. Ceny kształtują się odpowiednio na poziomie 3500 PLN oraz 6500 PLN. Modele pojawią się na rynku w lipcu 2014.

Dodaj komentarz